
pokud mas dobry scaner, oscanuj jen tu "95" ve vysokem rozliseni a to klidne na 4x, vzdy to otoc o 90° (kvuli stinum). treba to bude lip videt.

A když už jsem do tohoto tématu napsal, tak ještě jeden příspěvěk.
Prohlížel jsem dneska net a natrefil jsem na nouzovou klipu města Vratislavi z roku 1645. Tyto měděné klipy byly raženy z důvodu nedostatku drobného oběživa, protože vratislavská mincovna produkovala ve 40. letech 17. století především dukáty a tolary určené k výplatě žoldu císařského vojska. Drobné mince sice byly raženy, ale ve velmi omezené míře.
Městská rada proto přistoupila k ražbě těchto klip známých v nominálech jeden a půl a tři krejcary. Jejich oběh byl omezen pouze na prostor uvnitř hradeb. Písmena A.S. a N.S., která se na nich objevují, značí obě vratislavská města, Staré Město (Alt Stadt) a Nové Město (Neu Stadt)
Obrázky:
www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

to je pekne a zajimave.
na hokus pokusy mi te gresle prece jen prijde lito, ale zkusil bych nejak "zviditelnit neviditelne" - takze prilezitostne muzeme poslat a zkusime zjistit neco vic
rad se na to kazdopadne podivam a pak by se videlo

Grešle mi líto není, ale taková klipa by se mi líbila. Třikrejcarová byla na aukci ČNS v Táboře v říjnu 2009😉
Grešli zapaklíkuju a pošlu. Samotného by mě zajímal obsah kovu a zda jde skutečně o grešli nebo půlkrejcar (i když ten rozdíl jednoho feniku se na obsahu asi moc neprojeví).
www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

ok, uvidime, co se podari zjistit

Jeden zajímavý a nepříliš často se objevující kiprový 24krejcar. Město Svídnice, s tit. Ferdinanda II., r.1621 SK (Samuel Kirchner), Friedensburg-Seger 3601.
Zajímalo by mě, z jakého důvodu se na této ražbě objevuje sv.Václav.
Samozřejmě, byl patronem hlavního svídnického chrámu již od dob Karla IV. a jeho sńatku s Annou Svídnickou, objevuje se i na svídnickém groši z počátku 16.stol. Takže tato souvislost je jasná, ale proč právě v r.1621, kdy nejsou obrazy světců na těchto kiprových nominálech ve Slezsku obvyklé ? Může to být nějaká propagace - přihlášení se Ferdinanda II. k oblíbenému místnímu světci v době, kdy Slezsko stálo spíše na protestantské straně ? Jaká byla v té době konstalace v samotné Svídnici ? Na r.1621 připadalo shodou okolností jubileum nástupu Václava na knížecí stolec (921), otázkou je, zda se taková výročí tehdy vedla v patrnosti, nevybavuje se mě žádný podobný přííklad, který by se promítal na mincích.
Obrázky:
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.